Wyposażenie ogrodu: opryskiwacz ciśnieniowy

Obok podstawowych narzędzi ogrodniczych, takich jak łopata, grabie, nożyce czy sekator, potrzebny wydaje się być również opryskiwacz ciśnieniowy. Nada się nie tylko, by zastosować oprysk (chemiczny lub ekologiczny), ale też by precyzyjnie nawodnić sadzonki. Jest niezbędny w każdym ogrodzie, sadzie oraz na działce. Wybrany odpowiednio, jest niezwykle pomocny w pracach ogrodniczych.

Jak wybrać dobry opryskiwacz ciśnieniowy?

solidny opryskiwacz ciśnieniowy 8LRośliny, zarówno te ozdobne, jak i warzywa oraz owoce, potrzebują czasem wsparcia w postaci nawozu. Nie musi on być jednoznaczny z użyciem pestycydów, gdy wiele takich mieszanek można przygotować z ziół, np. mniszka lekarskiego lub pokrzywy. Takie nawozy można przygotować zarówno w celu profilaktycznym, jak i leczniczym, choćby po to, by wytępić mszyce. By jednak prawidłowo je zaaplikować, potrzebny jest solidny opryskiwacz ciśnieniowy 8L lub mniejszy, np. 5 L. Sprawdzi się na działce, w ogrodzie, w sadach, szklarniach i na polach uprawnych warzyw i owoców. Jest lekki, poręczny, solidny i trwały. Nada się do rozpylania środków ochrony roślin oraz nawadniania, w czym pomaga długi wąż pozwalający dosięgnąć wyższe rośliny. Wspomaga też ergonomię pracy. Zanim kupimy spryskiwacz, warto sprawdzić, czy posiada wskaźnik poziomu płynów. Ułatwi precyzyjne mieszanie pestycydów i nawozów, które nierzadko muszą być odmierzane z aptekarską dokładnością. Istotne jest też, by był łatwy w obsłudze (w napełnianiu i wytwarzaniu ciśnienia roboczego) i intuicyjny. Nie bez znaczenia jest również, czy opryskiwacz można nosić na ramieniu czy trzeba go trzymać na ziemi. Nierzadko oprysk zajmuje wiele godzin, należy zrobić więc wszystko, aby to zadanie sobie ułatwić. Opryskiwacze ciśnieniowe, w zależności od pojemności i jakości wykonania, kosztują 30-60 zł. Są dostępne w niemal wszystkich sklepach ogrodniczych, rolniczych oraz marketach budowlanych. Wiele sklepów internetowych również ma je w swojej ofercie. Warto zainwestować w jego zakup, bo może nam ułatwić pracę i wykonać ją szybciej.

Nie tylko zakup opryskiwacza ciśnieniowego jest ważny. Różnie istotne jest jego użytkowanie zgodne z przeznaczeniem. Warto o niego dbać, dokładnie czyszcząc i susząc po każdym użyciu. Jeśli wykorzystujemy go do oprysku agresywnymi środkami ochrony roślin należy zawsze dobrze przygotować się do pracy i uważać, by w zasięgu opryskiwacza nie znalazły się dzieci. Samemu też trzeba zachować szczególną ostrożność.