Wybór zasłon do salonu

zasłony do salonu dekoracyjne

 

Ładna oprawa okien ma bardzo duży wpływ na to, jak prezentuje się całe pomieszczenie. Chociaż w wielu pomieszczeniach zrezygnowaliśmy już całkiem z zasłon, to w jednym stanowią one jeden z nieodzownych elementów eleganckiego, klasycznego wystroju wnętrz. Mowa jest, rzecz jasna, o zasłonach do naszego salonu.

Zasłony do eleganckiego salonu

zasłony do salonu dekoracyjneZasłony trzeba dobierać, kierując się różnymi czynnikami: wystrojem pomieszczenia, jego nasłonecznieniem, a także naszymi osobistymi preferencjami. Nie chodzi tylko o konkretny styl czy kolorystykę, ale także o to, czy zasłony mają pełnić przed wszystkim funkcję ozdobną, czy praktyczną. Innymi słowy, czy mają służyć do całkowitego odcięcia dopływu światła i jak często zamierzamy je przesuwać. Do klasycznego salony pasują ciężkie, ozdobne tkaniny, na przykład przetykane metaliczną nicią, które tworzą przytulne wrażenie. Jeśli nasz salon jest utrzymany w stylistyce skandynawskiej, to powinniśmy wybrać raczej lekkie, jasne materiały, które pomogą optycznie powiększyć całe wnętrze. Jeśli natomiast stawiamy na style bardzo kobiece, jak prowansalski, to odpowiednie zasłony do salonu dekoracyjne mogą mieć wzór w kwiaty. Zależnie od tego, jak często będziemy przesuwać zasłony, należy wybrać dobrą długość zasłon. Zasłony bardziej praktyczne powinny kończyć się około 1

,5 cm nad podłogą, dzięki czemu nie będą zgarniać kurzu. Jeśli jednak mają tylko wisieć i ładnie wyglądać, to warto wybrać zasłony dłuższe, które będą się ładnie układały na podłodze.

Spory wpływ na dekoracyjność zasłon ma też sposób ich upięcia i zastosowanie ewentualnych dodatków. Rozmaite chwosty czy lambrekiny mogą stanowić gustowny dodatek do wystroju pomieszczenia i sprawić, że całość będzie się prezentowała o wiele bardziej elegancko. To rozwiązanie szczególnie polecane do dużych salonów, których nie przytłoczy większa ilość ozdób.