Wybieramy izolację domu jednorodzinnego

Każdy z nas marzy o swoim domu, jednak jest to bardzo kosztowna inwestycja, na którą nie wszystkich stać. Jednak jeśli już zdecydujemy się na budowę, warto wziąć pod uwagę nie tylko koszty związane z materiałami budowlanymi, ale również to czym ocieplimy dom. Jest to bardzo ważne, ponieważ obecnie na rynku jest wiele materiałów termoizolacyjnych, jednak różnią się one parametrami. Jak wybrać najlepszy z nich?

Ocieplanie domu – styropian, wełna czy izolacje natryskowe?

izolacje natryskoweBudując dom zazwyczaj stawiamy na oszczędność, a co za tym idzie wybieramy tańsze materiały. Większość pewnie pomyśli sobie, że tanie oznacza złe, co jest jednak nie prawdą. Nie zawsze wysoka cena idzie w parze z jakością czy wytrzymałością danego materiału. W przypadku termoizolacji naszego budynku warto jednak zastanowić się jaki materiał wybrać. Tańszy styropian, ale zapewniający dosyć niską termoizolację przez co powinien mieć on co najmniej kilkanaście centymetrów grubości, wełnę, która jest droższa czy może wybrać najlepszą spośród dostępnych możliwości czyli izolacje natryskowe. Jest to najdroższa z dostępnych obecnie na rynku opcji ocieplania domów. Jednak taki rodzaj izolacji ma wiele zalet. Po pierwsze izolacja nawet dużej powierzchni zajmuje zaledwie kilka godzin, ponieważ do izolacji używa się specjalistycznego sprzętu. Po drugie sposób aplikowania piany poliuretanowej – natryskowy  pod bardzo dużym ciśnieniem powoduje, że izolacja rozłożona jest równomiernie na całej powierzchni, bez powstawania szczelin czy łączeń, poprzez które mogłoby uciekać ciepło, tak jak w przypadku wełny czy styropianu przez które ucieka ciepłe powietrze, a co za tym idzie my oszczędzamy na ogrzewaniu, gdyż zużywamy mniej paliwa. Po trzecie nawet po wielu latach od wykonania izolacji parametry piany poliuretanowej nie ulegają zmianom a bardzo niska wsiąkliwość pozwala na utrzymanie świetnych parametrów cieplnych przez kilkadziesiąt lat.

Sama dwa lata temu zdecydowałam się na budowę domu. Do jego ocieplenia wybrałam właśnie izolację natryskową, z której jestem bardzo zadowolona. Moje rachunki za ogrzewanie są o wiele niższe niż rachunki moich sąsiadów, którzy wybrali inne materiały do izolacji swoich domów. Kolejną zaletą piany jest również to, że nie jest ona szkodliwa zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt, co potwierdzone jest badaniami.