Wstępne szkolenia z zakresu bhp

 Jestem właścicielem firmy oferującej szeroki zakres szkoleń dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciw pożarowej. Mam bardzo duże doświadczenie w obsłudze różnego rodzaju firm. Niejednokrotnie opracowywałem dokumentacje powypadkową i badałem okoliczności wypadków w miejscu pracy. Z przykrością muszą stwierdzić, że bardzo wiele przykrych sytuacji jest konsekwencją nieświadomości ludzi oraz tego, że robią oni pewne rzeczy bez zastanowienia.

Rola szkoleń wstępnych bhp

szkolenie wstępne bhp warszawaW swojej karierze przeprowadzałem bardzo wiele szkoleń, prowadziłem panele dyskusyjne i warsztaty dla młodzieży oraz byłem organizatorem plastycznych konkursów dla dzieci. Wpisując w przeglądarkę internetową hasło: „szkolenie wstępne bhp Warszawa” bardzo łatwo odnajdziesz moją firmę. Działam na terenie stolicy już bardzo wiele lat i dzisiaj chciałbym podzielić się moimi spostrzeżeniami na temat szkoleń wstępnych. Uważam, że szkolenia wstępne są najważniejszymi, jakie w ogóle odbywają się w zakładach pracy. W tym momencie, pomimo że przepisy wymagają, aby pracownik został poinstruowany w tym zakresie przed dopuszczeniem do pracy, wiele przedsiębiorstw czeka, aż zbierze się większa grupa osób do przeszkolenia. Na szczęście coraz mniej firm decyduje się na takie posunięcie. Szkolenie wstępne jest kluczowe, aby zapewnić bezpieczeństwo przede wszystkim samych pracowników. To nie powinny być kilkuminutowe rozmowy. Podczas takiego szkolenia nasz nowy pracownik powinien kompleksowo poznać zasady panujące na terenie firmy oraz zostać poinstruowany o tym, jakie środki ochrony indywidualnej powinien stosować. Dzięki temu każda czynność przez niego wykonywana będzie odbywała się w pełni świadomie. Dzięki takim szkoleniom wzrasta świadomość pojedynczego pracownika, jednak ma to wpływ na całą załogę zatrudnioną w danym miejscu. Dlaczego? Ponieważ ludzie, znając konsekwencje, zaczną reagować na niestosowne zachowania.

Oczywiście, że pewnej grupie ludzi wydaje się, że szkolenie wstępne bhp jest bezsensownym wymogiem przepisów. Statystyki jednak nie kłamią – po tym, jak wprowadzono obowiązkowe szkolenie pracowników drastycznie spadła liczba wypadków w miejscach pracy. Na przestrzeni mojej wieloletniej kariery dostrzegam ten progres i jestem pewny, że jeśli dalej będziemy dbać o to, aby pracownicy byli odpowiednio przeszkoleni, jesteśmy w stanie ograniczyć liczbę wypadków praktycznie do zera.