Wkładki amortyzujące do butów ze skóry

Buty są jednym z najważniejszych elementów stroju historycznego, a zarazem jednym z najbardziej niewygodnych. Nawet najlepiej zrobione buty od renomowanego rzemieślnika nigdy nie dorównają współczesnym modelom, z przyczyn oczywistych. Na krótkich imprezach nie jest to zazwyczaj jakiś duży problem, ale na pokazach i kilkudniowych zlotach niewygodne buty potrafią dać w kość, szczególnie przy pokazach walki.

Wygodne wkładki amortyzujące

wkładki amortyzujące do butówPo ostatnim wyjeździe, niemal dwa dni nie mogłem chodzić. Twarde skórzane podeszwy naprawdę męczyły nogi, a coraz częściej łapałem się na tym, że nawet po krótkich imprezach miałem obolałe stopy, bardziej niż po kilkugodzinnym bieganiu. Męczenie się na każdym wyjeździe nie było zbyt miłą perspektywą, dlatego zdecydowałem się sprawić sobie porządne wkładki do butów, by przynajmniej częściowo zapewnić sobie wygodę. nie było to częste rozwiązanie u odtwórców, aczkolwiek przedkładałem wygodę nad stuprocentową historyczność. Jeden z kolegów z drużyny pokierował mnie do renomowanego sklepu sportowego, który w ofercie miał świetne wkładki amortyzujące do butów, przeznaczone głównie do biegania, aczkolwiek sprawdzające się świetnie w każdych butach z cienką i twardą podeszwą. Na pierwszy rzut oka, były to zwykłe wkładki do butów z miękkiego materiału, aczkolwiek różnicę zauważyłem dopiero po ich założeniu. Pod wygodną i przyjemną w dotyku warstwą wierzchnią, wkładki miały drugą, amortyzującą warstwę ze specjalnej pianki wytłumiającej, która ułożona była w anatomicznym kształcie w taki sposób, by zapewnić nodze jak największy komfort i ochronę. Można je było nosić w każdej porze roku, bo nie zatrzymywały powietrza i nie grzały nadmiernie, a były na tyle cienkie, iż można je było założyć do każdego rodzaju obuwia, zarówno sportowego jak i codziennego. Efektywność takich wkładek zauważyłem już na następnym wyjeździe, gdzie po intensywnych pokazach walk nie miałem problemu z obolałymi stopami.

Nawet po kilku godzinach na nogach bez przerwy, w butach z wkładkami amortyzującymi chodziło się wygodnie, a stopy nie męczyły się prawie wcale. Wkładki okazały się tak dobre, że postanowiłem zakupić jeszcze kilka par, nie tylko na wyjazdy, ale również do codziennego noszenia, oraz do butów treningowych.