Ważne wyposażenie nowoczesnej hali przemysłowej

Nowoczesne hale przemysłowe wykorzystuje się zarówno jako magazyny jak i hale produkcyjne, a co za tym idzie konieczne jest ich dostosowanie do konkretnych potrzeb. Co zatem należy uwzględnić wyposażając taką nowoczesną hale przemysłową? Odpowiedzi na to pytanie postaramy udzielić się w poniższym artykule.

Bezpieczeństwo na hali przemysłowej

hale przemysłowePierwszą i najważniejszą kwestią jaką należy omówić przy omawianiu sposób wyposażania hali przemysłowej jest kwestia związana z bezpieczeństwem. Według portalu portal-hale.pl obowiązkowo hala produkcyjna musi być wyposażona w takie rozwiązania jak alarmy i czujniki bezpieczeństwa. Niemniej nie chodzi tylko o alarmy i czujniki przeciwpożarowe, ale także o takie które będą informować o tym, że warunki (jakość powietrza) na hali się pogorszyły czy, że doszło do awarii jakiejś maszyny. Zastosowanie takich rozwiązań pozwoli na uniknięcie wypadków, o które na halach przemysłowych nie trudno. Poruszając zagadnienie bezpieczeństwa na hali przemysłowej należy także wspomnieć o kwestii pośrednio związanej mianowicie o monitoringu.

Odpowiednie zabezpieczenie hali – telewizja przemysłowa IP

monitoringW przypadku dużych hal przemysłowych bardzo istotna staje się kwestia związana z odpowiednim monitoringiem. Związane jest to zarówno z bezpieczeństwie jak i koniecznością nadzorowania wszystkich procesów produkcyjnych jak i pracy pracowników. Według strony merx.pl monitoring IP uznaje się obecnie za jedno z korzystniejszych rozwiązań z zakresu telewizji przemysłowej. System ten wykorzystuje zamiast kabla koncentrycznego skrętki internetowe co sprawia, że jest on bardziej efektywny. Do jego zalet można zaliczyć takie cechy jak:

  • możliwość podglądu na żywo przy wykorzystanie sprzętu mobilnego (laptop, tablet, smarfon),
  • jakość obrazu,
  • możliwość montażu w gotowych infrastrukturach.

Dodatkowo dzięki temu, że monitoring IP wyposażony jest w takie rozwiązanie jakim są kamery ip umożliwia nagrywanie materiałów o dobrej jakości jak i sprawowanie nadzoru nad danym obszarem. Możliwe to jest dzięki temu, ze kamery ip zostały wyposażone w systemy wykrywania ruchu czy też alarmy, które informują nas, jeśli wystąpi jakakolwiek próba zewnętrznej ingerencji. Kamery Ip tworzące system telewizji przemysłowej dostępne są w rożnych wariantach, można by tu wyróżnić takie jak:

  • kamery obrotowe,
  • kamery tubowe,
  • kamery kompaktowe,
  • kamery kopułkowe.

Ich wybór uzależniony jest od indywidualnych predyspozycji jak i od specyfiki danej hali przemysłowej, jednak nie ma aż tak dużego wpływu na sposób działania samego monitoringu IP.

Oświetlenie hal – na co należy zwrócić uwagę

Oświetlenie halNa stronie mgled.pl można przeczytać, że oświetlenie hali przemysłowej jest kwestią bardzo ważną, ponieważ zwykle są to obiekty nie posiadające żadnych okien, a co za tym idzie nie dociera tu żadne światło naturalne. Odpowiednia ilość lamp to jednak nie wszystko co należy uwzględnić przy montażu oświetlenia. W przypadku hal produkcyjnych, gdzie warunki są trudne (duże stężenie pary wodnej, pył, kurz itd.) tradycyjne rozwiązania mogą się nie sprawdzić. Warto zatem pomyśleć o takich rozwiązaniach jak oświetlenie przemysłowe led czy lampy przeciwwybuchowe. Rozwiązania te przystosowane są do pracy w niesprzyjających warunkach, a co za tym idzie są one zdecydowanie bardziej trwałe. W przypadku hal magazynowych rodzaj zamontowanego oświetelnie nie ma aż tak wielkiego znaczenia.

Dodatkowe rozwiązania

magazynNa halach przemysłowych, aby usprawnić ich działanie zwykle konieczne jest także zastosowanie dodatkowych rozwiązań. To jakie rozwiązania konkretnie będą przydatne zależeć będzie od specyfiki samej hali. Dużo rozbieżności będzie zwłaszcza w przypadku hal produkcyjnych, gdzie różnią się one od siebie znacząco. W przypadku hal magazynowych można natomiast wskazać by na takie rozwiązania jak choćby wagi najazdowe. Na stronie http://mobilwag.pl można przeczytać, że wbrew powszechnej opinii nie jest to tylko rozwiązanie przeznaczone do ważenia samochodów. Dostępne są także wagi przemysłowe do ważenia wózków poruszanych ręcznie. Wagi te wykorzystuje się przy przygotowywania asortymentu magazynu do wysyłki. Pomocne na magazynie okazują się także najazdy samochodowe, które to umożliwiają wózkom widłowym dotarcie w trudno dostępne miejsca i przeniesienie produktów. To tylko dwie z wiele dostępnych możliwości jakie z powodzeniem można zastosować by usprawnić prace na hali.

Podsumowując

Poprawne wyposażenie nowoczesnej hali przemysłowej nie jest wcale takie łatwe jakbyśmy się tego spodziewali, dlatego warto zorientować się na co należy zwrócić szczególną uwagę. Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni wpłynie zarówno na poziom bezpieczeństwa jak i funkcjonowanie samej hali produkcyjnej czy magazynu.  

1 thought on “Ważne wyposażenie nowoczesnej hali przemysłowej”

  1. Na szczęści obecnie istnieje wiele przepisów, które regulują bezpieczeństwo na takich halach. Dzięki nim wyznacza się rożne strefy, pojawiły się znaki ostrzegawcze, jak i przestrzega się bardziej przepisów BHP. Na szczęście zmiany te idą w dobrym kierunku 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.