Turystyka górska wymaga odpowiednich butów

 

Turyści dzielą się na tych, którzy uwielbiają odpoczynek na plaży przy morzu oraz tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas podczas wędrówek pieszych. Góry zaraz obok morza to drugie pod względem obszary, które są odwiedzane przez turystów. W zasadzie cieszą się taką samą popularnością.

Rodzaje butów do uprawiania turystyki w górach

buty do turystyki górskiejAby zwiedzać świat oraz aktywnie wędrować po górach należy zaopatrzyć się w odpowiednie buty do turystyki górskiej. W górach można uprawiać wiele rodzajów aktywności. Wśród tych najbardziej popularnych wyróżnia się między innymi turystykę pieszą, turystykę jaskiniową, turystykę poznawczą, turystyką uzdrowiskową oraz narciarstwo czy alpinizm. Bez względu na to jaki rodzaj turystyki górskiej jest w naszym kręgu zainteresowań, należy odpowiednio się do niej przygotować. Podczas wędrówek pieszych podstawą są buty do turystyki pieszej. Kiedyś istniało kilka podstawowych modeli. Dziś producenci prześcigają się w wymyślaniu przeróżnych wzorów i modeli, aby urozmaicić obowiązujące trendy. Buty do trekkingu są butami, które powinny być dopasowane do rodzaju i twardości podłoża, sezonu oraz pogody. Jest wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze butów do turystyki górskiej. Co prawda nie jest to zbyt tani sport, a zakup odpowiedniego obuwia często nie jest małą inwestycją. Warto jednak mieć na uwadze, że buty w których dużo się chodzi i to nie raz nie dwa po ciężkim terenie, powinny być wygodne i bezpieczne dla naszych stóp i zarazem organizmu. Warto zastanowić się czy chcemy inwestować w buty, które są uniwersalne i wykorzystamy je na różne podłoża – w tym na spacery po lesie, czy chcemy iść w kierunku bardziej specjalistycznym i dobrać obuwie do warunków panujących w górach. Osobiście, na początek polecam, aby zastanowić się jak często z tych butów korzystać będziemy. Niemniej jednak na butach trekkingowych, przeznaczonych do turystyki górskiej nie należy oszczędzać. Buty powinny być profesjonalne i zapewniać nam komfort podczas wędrówki.

Inwestowanie w buty, które nie są przeznaczone w góry może okazać się niebezpieczne dla naszego organizmu a podeszwa, która nie będzie posiadała funkcji antypoślizgowej może okazać się niebezpieczna dla naszego życia. Warto pomyśleć o odpowiednim sprzęcie, ale i obuwiu wybierając się w góry.