Szybki test PCR na boreliozę

Ryzyko zakażenia boreliozą w dzisiejszych czasach jest stosunkowo duże, w porównaniu z zeszłymi latami, ponieważ  walczymy z plagą kleszczy. To właśnie te małe pajęczaki z podgromady roztoczy odpowiadają za liczne zakażenia.

Ile kosztują badania na boreliozę?

badanie pcr boreliozaSezon na kleszcze obowiązuje od  marca do października, kiedy to są one najbardziej aktywne o dochodzi do największej ilości ukąszeń. Co prawda samo ugryzienie nie jest bolesne, ale bywa, że miejsce po nim pokrywa się rumieniem, który stwarza dyskomfort. Jest to jeden z typowych objawów boreliozy, który pojawia się po ukąszeniu zakażonego kleszcza. Jednakże występuje on dość rzadko, ponieważ jedynie u około trzydziestu procent osób. U pozostałych ofiar kleszczy, występują symptomy podobne do tych, na które skarżą się osoby chore na grypę, przeziębienie czy osłabienia. Stąd też nie zawsze choroba jest właściwie diagnozowana, ponieważ jej objawy są mylone z innymi. Jednakże są sposoby na jednoznaczne potwierdzenie czy jesteśmy zakażeni boreliozą czy też nie. Jest to badanie PCR borelioza, która jest wykrywana na podstawie obecności przeciwciał produkowanych przez nasz organizm w trakcie zakażenia. Tego typu badania prowadzą wszystkie punkty diagnostyczne w Polsce i kosztują około sto dwadzieścia – sto czterdzieści złotych. Nie mniej jednak można je wykonać bezpłatnie, jednakże trzeba posiadać skierowanie od lekarza internisty. W takiej sytuacji, koszt badania jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeżeli chodzi o wyniki, to czeka się na nie siedem dni.

Na badanie PCR pod kątem wykrycia boreliozy, wystarczy przyjść na czczo, gdyż będzie nam pobierana krew. Trwa ono zaledwie kilka chwil, a jego pozytywny wynik, stanowi podstawę do rozpoczęcia leczenia odpowiednimi antybiotykami, gdyż jest to zakażenie bakteryjne.