Sposoby na leczenie menopauzy

Pojawiająca się w okolicach czterdziestego-pięćdziesiątego roku życia menopauza to normalne zjawisko, jednak wiele kobiet narzeka na nieprzyjemne objawy z nią związane. Warto poszukać rozwiązań, które pomogą w ich złagodzeniu. 

Najlepsze sposoby leczenia menopauzy

leczenie menopauzyMenopauza to tak naprawdę nazwa ostatniej miesiączki w życiu kobiety. Okres, zarówno przed, jak i po jej wystąpieniu nazywany jest klimakterium lub przekwitaniem. W zależności od tego kiedy ma miejsce, możemy mówić o wczesnej menopauzie – w okolicach czterdziestego roku życia, lub późnej – po około pięćdziesiątych piątych urodzinach. Jest to czas kiedy w organizmie zachodzą stopniowo różne zmiany hormonalne. Spada poziom żeńskich hormonów- estrogenów i progesteronu. Efektem tego są różne nieprzyjemne dolegliwości jak np. uderzenia gorąca, zimne poty pojawiające się najczęściej w nocy, bezsenność, stany lekowe, huśtawka nastrojów. Dodatkowo kobiety staja się dużo bardziej narażone na osteoporozę, choroby naczyń krwionośnych i serca, wzrasta też poziom złego cholesterolu. Zdarza się, że kobiety, zaczynają tyć, choć wcale nie zmieniały diety ani trybu życia, a dodatkowe kilogramy coraz trudniej jest zrzucić. Menopauza jest stanem fizjologicznym, więc sama w sobie nie wymaga leczenia, jednak współczesna medycyna zna wiele sposobów na złagodzenie jej nieprzyjemnych objawów. Najczęściej leczenie menopauzy polega na stosowaniu tzw. HTZ czyli hormonalnej terapii zastępczej. Ważne jest, aby podawanie hormonów zacząć zaraz po wystąpieniu pierwszych objawów. Terapia musi być prowadzona pod ścisłą kontrolą lekarza. Hormony podaje się w postaci zastrzyków, doustnie, dopochwowo lub za pomocą plastrów. Innymi lekami stosowanymi w okresie menopauzy są antydepresanty oraz leki na obniżenie ciśnienia krwi. Niektóre kobiety decydują się też na niekonwencjonalne metody, jak np. akupunktura. Nie ma jednego idealnego leku, pomagającego zwalczyć wszystkie nieprzyjemne objawy klimakterium. Wszystko zależy tak naprawdę od konkretnego przypadku, a każdą terapię należy indywidualnie dobierać z pomocą lekarza specjalisty. 

Menopauza nie jest wprawdzie chorobą, a naturalnym etapem w życiu każdej kobiety. Nie znaczy to jednak, że trzeba cierpliwie znosić jej nieprzyjemne skutki. Wizyta u lekarza i dobór odpowiedniej terapii sprawi, że można przejść przez ten okres łagodnie.