Specjalne pasy do zabezpieczania pacjentów

Położenie pacjenta na stole operacyjnym to początek przygotowania do bardzo ważnej czynności jaką jest operacja. Wykonują ją zaawansowani lekarze, którzy muszą być podczas niej bardzo skupieni, gdyż często od tego zależy życie pacjenta. Operacje, zwłaszcza chirurgiczne są najtrudniejsze, gdyż wymagają precyzyjnego operowania narzędziami, często w takich przypadkach nagłe drganie ręki lub jej niewłaściwe poruszenie może zniweczyć całą pracę i zagrozić życiu pacjenta.

Wykorzystanie długich pasów unieruchamiających pacjentów na stole operacyjnym

długie pasy unieruchamiające pacjentaTo w jaki sposób przygotuje się pacjenta przed operacją ma często wpływ na jej przebieg. Przygotowanie jest także bardzo ważnym elementem, ze względu na to, że podczas samej operacji nie ma już czasu na żadną organizację niczego, wszystko za to musi być na miejscu i pod ręką. Co by w końcu mogło się stać, gdyby zabrakło nici do zszycia pacjenta, akurat wtedy, gdy byłyby one potrzebne? Na takie pytania nie ma czasu podczas operacji, gdyż nikt nie wyobraża sobie nawet takiej sytuacji. Przed operacją oprócz samego przygotowania przyrządów chirurgicznych trzeba także zadbać o odpowiednie ułożenie pacjenta a także o jego unieruchomienie. W niektórych sytuacjach pacjent może się mimowolnie poruszyć co mogłoby spowodować niewłaściwie przeprowadzony zabieg. Nie można do czegoś takiego dopuścić, dlatego przed ważnymi zabiegami wykorzystuje się długie pasy unieruchamiające pacjenta w pozycji leżącej. Są to bardzo wytrzymałe pasy, których nie da się praktycznie zerwać, ani odpiąć. Jest to ważne ponieważ zdarzały się sytuację, gdy narkoza nie zadziałała do końca i pacjent po prostu obudził się w trakcie zabiegu. Możemy tylko domyślić się, jakie odczuwał wtedy zaskoczenie i jak zareagował na całą sytuację, na pewno wystąpić tutaj może jakiś gwałtowny odruch, któremu zapobiegną pasy.

Pasy stosuje się w szpitalach już od bardzo dawna. Niektóre łóżka zawierają nawet wbudowane pasy, które schowane są zazwyczaj na jego spodniej stronie, a w razie potrzeby można je łatwo rozwinąć i unieruchomić przy ich pomocy osobę leżącą na łóżku. Najlepiej jeśli pasy unieruchamiają kilka newralgicznych punktów, tak, aby nie można było wykonywać gwałtownych ruchów, nawet jeśli by się tego bardzo chciało, gdyż pasy na to nie pozwolą.