Różne sposoby obróbki materiałów

Obróbka to zasadniczo uzyskiwanie nowych cech obrabianemu przedmiotami. Pojęcie to jest jednak dość ogólne. Rodzaj i sposób obróbki zależy zarówno od tego jaki przedmiot jest obrabiany jak i od tego jaka metoda została wybrana. Oto kilka najpopularniejszych sposobów obróbki materiałów.

Obróbka tworzywa – najpopularniejsze sposoby

cięcie wodąWedług portalu branży metalowej www.4metal.pl obróbka to tak naprawdę proces mający na celu przetworzenie danego surowca w gotowy produkt końcowy. Proces ten przeprowadza się zgodnie z wytyczonymi założeniami technologicznymi i przy wykorzystaniu odpowiednich maszyn i narzędzi. Stosowanych obecnie rodzajów obróbki jest bardzo wiele, przez co nie sposób je wszystkie omówić. Nie mniej można przedstawić kilka najbardziej podstawowych rozwiązań z zakresu obróbki, takich jak:

 • odlewnictwo (formy piaskowe, ciśnieniowe, kokilowe, za pomocą natryskiwanego wosku),
 • obróbka plastyczna (tłoczenie, gięcie, kucie, walcowanie),
 • obróbka poprzez skrawanie (toczenie, cięcie, szlifowanie, gwintowanie, frezowanie, struganie, dłutowanie),
 • obróbka poprzez wykorzystanie skoncentrowanych strumieni energii ( cięcie laserowe, plazmowe, cięcie strumieniem wody),
 • spajanie (spawanie, klejenie, spiekanie, lutowanie).

Widać zatem, że rodzajów obróbki jest naprawdę wiele, a nie wszystkie zostały powyżej wymienione. Dodatkowo należy mieć świadomość tego, że rożne metody stosuje się w przypadku rożnych surowców. Podział surowców poddawanych obróbce jest stosunkowo prosty i wyróżnia się tu trzy kategorie, wśród których znajdują się przetwórstwo metali, drewna i tworzyw sztucznych.

Obróbka skrawaniem Stali – czyli jak przerabia się stal

OBRÓBKA SKRAWANIEMWedług strony www.toczeniestali.pl, obróbka skrawaniem czyli innymi słowy obróbka mechaniczna ma na celu zmienienie parametrów stali jak i innych materiałów, jak np. drewno pod względem jego wielkości, poprzez oddzielenie jego części od siebie. W przypadku drewna wykorzystuje się tylko dwa rodzaje obróbki mechanicznej, mianowicie cięcie i frezowanie. Zasad wykonania obróbki poprzez cięcie nie trzeba nikomu przybliżać, dlatego zajmiemy się omówieniem zagadnienia jakim jest frezowanie cnc. Frezowanie jest procesem w którym ruch obrotowy wykonywany jest poprzez narzędzia, podczas gdy ruch posuwowy zwykle wykonywane jest poprzez materiał przesuwany w tym wypadku drewno. Narzędzie używane do tego typu obróbki nazywane jest frezerką, przy czym zaznaczyć należy, że jest kilka rodzai frezarek i specyfika ich działania może się nieco różnic.

Sztuczne tworzywa techniczne i ich obróbka

cięcie tworzyw sztucznychW przypadku materiału jakim są tworzywa sztuczne stosuje się już inne metody ich obróbki, choć rodzaj samej obróbki pozostaje niezmienny, także i w tym przypadku mamy do czynienia z obróbką skrawaniem. Według strony http://www.pleksi.com.pl do najczęściej wykorzystywanych metod przy obróbce sztucznych tworzyw technicznych można zaliczyć:

 • cięcie tworzyw sztucznych,
 • gięcie,
 • szlifowanie powierzchni,
 • toczenie,
 • gięcie,
 • wiercenie,
 • piłowanie.

Warto zaznaczyć, że odpowiednio obrobione tworzywa techniczne są coraz chętniej wykorzystywane jako materiały konstrukcyjne do maszyn. Z powodzeniem mogą one zastępować tworzywa techniczne ze stali nie ujmując przy tym nic z jakości maszyn. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że jest ono tańsze, a co za tym idzie w wielu przypadkach bardziej opłacalne.

Obróbka laserem – metal a inne tworzywa

Obróbka laseremW ostatnim czasie coraz popularniejsza staje się obróbka materiałów za pomocą wiązki laserowej. Firma www.metal-fan.pl, która zajmują się taką usługą, twierdzi, że zaletą tego rozwiązania jest fakt, że materiał przecięty za pomocą lasera zwykle nie wymaga dalszej obróbki technologicznej i gotowy jest do dalszej przeróbki. Co ciekawe wbrew temu co się powszechnie wydaje laser nie musi być wykorzystywany jedynie do obróbki metalu. Ciecie laserem może być stosowane także w przypadku takich materiałów jak: drewno, tworzywa sztuczne, ceramika itd. Przy czy zaznaczyć należy, ze jest to możliwe dzięki temu, że wyróżniamy kilka rodzajów cięcia laserowego, które różnią się od siebie sposobem w jaki dany produkt-materiał został pocięty i tak wyróżnić można cięcie przez odparowanie (drewno, tworzywa sztuczne,) cięcie przez topienie i wydmuchiwanie (metale), cięcie przez wypalanie (stal), generowanie pęknięć termicznych (szkło, tworzywa kruche). W praktyce oznaczana to, że pod pojęciem cięcie laserem w rzeczywistości kryje się wiele różnych metod i o każdej z nich należałoby mówić oddzielnie. Nie zmienia to jednak tego, że obecnie jest to jeden z najpopularniejszych, a także najwszechstronniejszych sposobów obróbki materiałów.

Podsumowując

Obecnie sposobów obróbki materiałów jest bardzo wiele, wszystkie z nich mają swoje zastosowania i zalety. Finalny efekt zależy, jednak od tego jakie metody dobierze się do danego tworzywa. Nie każda obróbka daje takie same efekty i sprawdzą się w równym stopniu, nawet jeśli możliwe jest wykorzystanie tego rodzaju techniki do danego produktu.

3 thoughts on “Różne sposoby obróbki materiałów”

 1. Można zauważyć w przemyśle jak i produkcji, że laser staje się coraz bardziej popularnym sposobem obróbki materiałów czy ich cięcia.

 2. Obróbka z wykorzystaniem frezarek lub tokarek nadal jest popularna, jednak w porównaniu do dalszych lat, teraz maszyny te obsługiwane są komputerowo.

 3. Technologia CNC znacznie polepszyła jakość obrabianych przedmiotów. Można bez problemu uzyskiwać powtarzalność elementów, jak i przyspieszać czas ich wykonywania.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.