Różne oblicza izolacji w domu

Jeśli buduje się dom to bardzo ważną kwestią jest jego odpowiednia izolacja zarówno termiczna jak i przeciwwodna i przeciwwilgociowa. Obecnie te izolację wykonywać można na różne sposoby jak i z wykorzystaniem różnych materiałów. Zależnie od tego jaki to rodzaj elementu konstrukcyjnego, wykonuje się różne izolacje z różnych materiałów.

Hydroizolacja fundamentów jest ważna

Hydroizolacja fundamentówFundament jest ważną częścią każdego obiektu. Na właśnie na nim znajduje się cały budynek, a jego zadaniem jest przekazywanie obciążeń z budynku do podłoża. Fundament jako element, który ma kontakt bezpośrednio z gruntem jest narażony na działanie wilgoci i wód gruntowych. Dlatego w przypadku tego elementu konstrukcyjnego przede wszystkim należy wykonać odpowiednie hydroizolacje. Według artykuły na portalu http://www.e-izolacje.pl najczęściej są one wykonane z foli budowlanej. Jeśli źle zostaną wykonane takie izolacje przeciwwodne jak i przeciwwilgociowe może powstać podciąganie kapilarne wilgoci do ścian i w ten sposób będą się one zawilgociły, co skutkować może powstawaniem grzybów jak i pleśni. Dlatego, aby uniknąć podciągania kapilarnego należy zawsze wykonywać izolację przeciwwodną w poprzek ścian fundamentowych. Czasem izolacje przeciwwodną się pomija jeśli fundament wykona się z betonu wodoszczelnego. Jednak wielu wykonawców dodatkowo jeszcze montuje folię. Jest to spowodowane tym, że jeśli na betonie powstanie rysa lub pękniecie, to woda może dostawać się do jego środka i tym samym przyspieszać niszczenie konstrukcji. Wiele firm w tym Aktywbud.pl stosuje różne typy izolację fundamentów:

  • lekka izolacja przeciwwilgociowa,
  • średnia izolacja przeciwwilgociowa,
  • ciężka izolacja przeciwwilgociowa.

To, jaki typ izolacji się zastosuje w danym budynku zależy w dużym stopniu od zawilgocenia podłoża, jak i wysokości poziomu wód gruntowych.

Czym ocieplić ściany?

Izolacja termiczna ścian jest istotną kwestią. Najczęściej wykonuje się je ze styropianu. Na rynku można wyróżnić dwa rodzaje styropianów:
EPS – styropian polistyrenowy ekspandowany,
XPS – styropian polistyrenowy ekstrudowany.

Styropian EPS

Syropian XPS

Struktura

Porowaty

Gładki

Najczęściej spotykany wymiar

500×1000 mm

600×1250 mm

Izolacja termiczna

λ = 0,030 – 0,042 W/(m·K)

λ = 0,029 – 0,034 W/(m·K)

Izolacja akustyczna

słaba

słaba

Odporność na ogień

samogasnący

samogasnący

Chłonność wody

niewielka

znikoma

Wykorzystanie

fasady, dach płaski, podłoga na gruncie, fundament

podłoga, fundament, dach odwrócony i zielony

Kolor

biały, grafitowy, niebieski, srebrny, szary

biały

Jeśli mowa o styropianach to warto wiedzieć, że ich gęstość nie decyduje o ich parametrach cieplnych. Tak samo jest jeśli chodzi o wytrzymałość na ściskanie.

Innowacyjne ocieplenia poddasza

ocieplenia poddaszaJak już było wspomniane izolacja termiczna jest bardzo ważną kwestią, również jeśli chodzi o poddasze. Na portalu http://pu-online.pl można przeczytać, że ostatnio wiele osób decyduje się na stosowanie innowacyjnego rozwiązania jakim jest pianka poliuretanowa. Ten rodzaj izolacji jest nakładany metodą natryskową przez wiele firm, jak np. Purtech.pl. Dzięki temu można dotrzeć do ciężko dostępnych miejsc i zachować ciągłość izolacji termicznej. To wpływa na to, że nie powstają mostki termiczne przez które będzie uciekało ciepło ze środka. Dzięki metodzie wykonywania i montażu tej pianki wykonie takiej izolacji trwa zdecydowanie krócej. Także zaletą jest to, że podczas montażu takiej pianki nie są potrzebne dodatkowe narzędzia. Pianka poliuretanowa jest materiałem, który może bez problemu przywierać do różnych powierzchni. Ten rodzaj izolacji jest dobrym rozwiązaniem dla osób z alergią. Materiał ten nie uczula, jak i nie wydobywają się z niego żadne pyły jak i kurz. W porównaniu do wełny jest to materiał bardziej trwały jak i wytrzymały. Do tego posiada dobrze właściwości izolacji akustycznej jak i jest ognioochronny. Kolejną zaletą jest to, że ten materiał zapobiega kondensacji pary wodnej.

Rodzaje wełny mineralnej

wełna mineralnaInnym materiałem, który bardzo często wykorzystuje się do izolacji poddasza to wełna mineralna. Sklepy oferujące wełnę jak np. Eduobud.biz oferują jej dwa rodzaje:

  • wełna skalna,
  • wełna szklana.

Wełna mineralna skalna jest produkowana najczęściej z bazaltu, gabro, dolomitu, a czasem również z kruszywa wapiennego. Topi się je w wysokich temperaturach, a następnie zlepia się je z wykorzystaniem specjalnej żywicy. Wełna mineralna szklana powstaje w podobny sposób, jednak do jej powstania wykorzystuje się inne minerały. W tym przypadku jest to piasek kwarcowy jak i stłuczki szklane, które najczęściej są pochodzenia wtórnego czyli z recyklingu. Podczas montażu wełny mineralnej należy pamiętać, że ten materiał dobrze chłonie wilgoć, dlatego należy go zabezpieczyć przed nią. Raz zawilgocona wełna musi zostać już wymieniona. Dlatego gdy wykonujemy poddasze nie możemy zapominać o wykonaniu izolacji przeciwwilgociową. Umieszcza się ją od strony wewnętrznej, aby zapowiedz przedostawaniu się wilgoci z pomieszczenia do warstwy izolacji termicznej.

Podsumowanie

Izolacja termiczna jak i hydroizolacja jest bardzo ważną kwestią w każdym budynku. Wpływa to na komfort użytkowania jak i mieszkania. Dlatego właśnie powinny te warstwy zostać wykonane w odpowiednich technologiach jak i z odpowiednich materiałów.

3 thoughts on “Różne oblicza izolacji w domu”

  1. Szkoda, że jak budowałem swój dom, to nie znałem pianki poliuretanowej, tylko walczyłem z wełną szklaną. Przez tydzień nie mogłem pozbyć się tych drapiących cząstek 🙁

  2. Jeśli chodzi o wykorzystywanie styropianów w fundamentach, to lepszy na pewno jest XPS, niż EPS, ten pierwszy lepie zapobiega wchłanianiu wilgoci, a to wiadomo, że jest ważne w tym elemencie konstrukcyjnym

  3. Tylko jeśli chodzi o styropiany XPS jest on o wiele droższy, dlatego i tak na budowach stosuje się i tak raczej tańszy czyli standardowy EPS

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.