Rejestracja kilometrów w taksówkach

Każdego dnia na naszych ulicach, codziennie poruszają się tysiące taksówek, których zadaniem jest dostarczenie swoich pasażerów bezpiecznie na miejsce. Bez względu na to, czy są to pojazdy należące do grupy taksówkarskiej, czy też indywidualni przewoźnicy prowadzący swoją działalność, albo nawet przewoźnicy społecznościowi, każdy z nich powinien w odpowiednio przejrzysty sposób rozliczać się ze swoim klientem za dokonany przejazd.

Montowanie polecanych taksomierzy w pojazdach jest proste

polecany taksometr - montażJak wie zapewne większość osób, przejazd taksówką najczęściej jest liczony albo od kilometra, albo na minuty. Za samo wejście do taksówki jest liczona także pewna opłata, którą dolicza się do rachunku. Jeśli przejazd jest daleki z reguły rozliczenie odbywa się na podstawie kilometrów, jednak podróż przez zatłoczone miasto jest już rozliczana na minuty. Ciężko byłoby rozliczyć się w takim przypadku na kilometry, jeśli taksówkarz zrobi zaledwie kilka kilometrów w ciągu godziny, stojąc w większości czasu w korku. Wtedy taksometr, czyli urządzenie do pomiarów jest przełączane w tryb czasowy. Ogólnie urządzeniem, które służy do rozliczeń z klientami jest sprawdzony, w przypadku taksówek, taksometr, czyli rejestrator pracy taksówki. Chcąc jeździć taksówką musimy wyposażyć ją w jakiś polecany taksometr – montaż tego urządzenia wykonuje się w specjalnych punktach serwisowych. Nowe taksometry montowane w taksówkach kalibruje się w odpowiedni sposób i daje się na to świadectwo, aby w razie kontroli można było pokazać, że nasz taksometr ma pełną legalizację. Przejazdy społecznościowe do rejestracji kilometrów używają natomiast aplikacji, która korzysta z GPS. To także dość ciekawy i sprawdzony system, jednak w dalszym ciągu większym zaufaniem cieszą się taksometry, na których wyświetlaczu widać ilość przejechanych kilometrów na bieżąco.

Po przejechaniu zamówionego dystansu następuje rozliczenie z klientem poprzez wydruk z taksometru. Mają one wbudowane kasy fiskalne, które drukują od razu rachunek za przejazd. Dzięki temu klient doskonale wie ile ma zapłacić, aby uregulować należność. W wielu taksówkach można ponadto zapłacić kartą, za pomocą wbudowanego w taksometr terminala płatniczego, jednak z tej opcji możemy skorzystać zazwyczaj tylko w większych korporacjach taksówkarskich.