Polityka utylizacji odpadów

Problem ze śmieciami nasila się coraz bardziej. Jesteśmy społeczeństwem konsumpcyjnym, które konsumuje coraz więcej, generując przy tym całe tony śmieci. Przeciętna rodzina w ciągu miesiąca jest w stanie wyprodukować nawet metr sześcienny różnego rodzaju śmieci. Stanowi to oczywiście problem, gdyż coraz większa ilość śmieci i brak miejsca do ich składowania sprawia, że nasz kraj powoli zamienia się w wysypisko. Rozwiązaniem jest optymalna polityka odpadowa.

Wykorzystanie dużych metalowych koszy do segregacji śmieci

duże kosze metaloweŚmieci, w ogólnym tego słowa znaczeniu kojarzą nam się z odpadem. Jeśli jednak się nad tym bardziej zastanowimy, to tylko niewielka część tych śmieci nadaje się do wyrzucenia, a sporą większość z nich można zużyć w inny sposób. Część śmieci stanowią także materiały, które można poddać dalszemu przetworzeniu, aby ponownie wykorzystać je do tego samego lub innego celu. To dotyczy na przykład opakowań plastikowych, czy też metalu. Tak samo jest w przypadku papieru. Śmieci można wykorzystać także jako paliwo do napędzania ciepłowni, można to zrobić przy odpowiedniej filtracji układu wylotowego, aby nie dostały się do atmosfery żadne niebezpieczne substancje. Oczywiście, aby w ogóle mówić o tak szerokim zakresie przetwarzania śmieci, trzeba je najpierw odpowiednio posegregować. Optymalnie jest taką segregację zacząć już od samego początku powstawania śmieci. Sami ich producenci mogą je przecież posegregować umieszczając je w odpowiednich pojemnikach. Na ulicach miast widać często duże kosze metalowe o różnych kolorach i oznaczeniach, które służą do segregacji śmieci. Te kolory zostały przyjęte jako standardy, dzięki czemu dzisiaj już każdy wie, że niebieski pojemnik służy do umieszczenia w nim odpadów papierowych, natomiast zielony do szkła, a żółty do plastiku. Są też inne kolory, które są nieco mniej znane.

Dzięki segregacji, odpowiednie służby są w stanie optymalnie przetworzyć odpady. Możliwość ich dalszego przerzucenia w odpowiednie miejsca, gdzie zostaną ponownie wykorzystane, drastycznie zmniejsza ilość śmieci, które muszą być składowane. Oszczędza to miejsce, a także sprawia, że nasza przestrzeń staje się czystsza, ponieważ nie zalegają w niej tony odpadów. Oby tylko każdy stosował się do ogólnie przyjętych zasad segregacji, a na pewno problem ze śmieciami będzie mniejszy.