Pizza potrawą pochodzącą z kuchni włoskiej

Włoska kuchnia jest bardzo znana na całym świecie. Poza tym, że jest znana i bardzo smaczna, zawiera także wiele odżywczych składników i jest bogata w dużą ilość warzyw oraz przypraw ziołowych. Włosi jedzą najczęściej produkty mączne oraz potrawy rybne i bogate w owoce morza.

Skąd znamy smak pizzy?

pizzaNajbardziej popularną potrawą kuchni włoskiej jest pizza. Bezapelacyjnie wygrywa z innymi potrawami. W kuchni europejskiej jest bardzo znana. Przygotowuje się ją w wielu restauracjach w całej Europie. Dzieci ją uwielbiają. Podobnie młodzież, dorośli i starsi. Pizza to najprościej rzecz ujmując, drożdżowy placek na cienkim cieście, który jest posmarowany sosem pomidorowym. Wypieka się go w mocno nagrzanym piecu a na wierzch serwuje różnego rodzaju dodatki. Pizzę spożywa się na gorąco, ale dobrze smakuje także chłodniejsza. Nadaje się do odgrzania i może być podawana jako danie obiadowe jak i przystawka czy posiłek na imprezę czy poczęstunek wieczorny. We Włoszech, skąd pochodzi ten przysmak, wyróżnia się dwa rodzaje pizzy. Pizzę neapolitańską i rzymską. Różnią się tym, że pizza rzymska posiada grubsze ciasto, które ma podtrzymywać jej składniki. Pizza neapolitańska posiada ciasto cieńsze i nie ma zaokrąglonych brzegów, tak jak pizza rzymska. Pizzę można zjeść w lokalach gastronomicznych różnego rodzaju, pizzeriach lub restauracjach specjalizujących się w serwowaniu kuchni włoskiej. Wielu Włochów założyło w Polsce swoje restauracje i to właśnie dzięki nim możemy poznać smak prawdziwej pizzy. Tradycyjną włoską pizzę powinno się jeść rękoma oraz polewać oliwą z oliwek. Na potrzeby europejskich turystów zaczęto wprowadzać różnego rodzaju sosy i dipy serwowane do pizzy. Stąd utarło się przekonanie, że pizzę je się z sosem czosnkowym i pomidorowym. Prawdziwa pizza ma ciasto, które jest posmarowane dostateczną ilością sosu pomidorowego. Na sosie znajdują się różne dodatki takie jak pieczarki, bekon i ser.

W każdym lokalu jest serwowane inne menu w którym możemy znaleźć mnóstwo rodzajów tego ciasta zawierających różne składniki. Wybór zależy tylko i wyłącznie od naszych osobistych upodobań i preferencji. Istnieją wersje zarówno mięsne jak i bezmięsne oparte na owocach morza czy warzywach. Lokale prześcigają się w ich nazwach.