Najpopularniejsza tkanina chemiczna na rynku

Wśród tkanin, z których produkuje się odzież, wyróżniamy dwa rodzaje: naturalne i chemiczne. Wykorzystywanie włókien naturalnych jest bardzo drogie, co wpływa także na cenę wykonanych z nich produktów. Właśnie dlatego to tkaniny chemiczne są znacznie częściej stosowane przy produkcji ubrań. Nie są już one uważane za tak szkodliwe jak dawniej, ponieważ dąży się do wykorzystania odnawialnych surowców. Nadal odczuwalna jest jednak ogromna różnica w użytkowaniu odzieży pochodzenia naturalnego i chemicznego.

Do czego wykorzystuje się poliester?

tkaniny poliestrowe

Wśród tkanin chemicznych to poliester zajmuje najwyższe miejsce. Jest to materiał wykonany z pochodnych ropy naftowej, który bardzo dobrze łączy się z innymi włóknami. Właśnie dlatego wykorzystuje się tkaniny poliestrowe do produkcji odzieży. Są one przede wszystkim odporne na rozciąganie, ale także dzięki elastyczności materiału szybko schną. Stosowane są przede wszystkim do produkcji odzieży sportowej. Odzież poliestrową pierze się bez najmniejszych problemów, często nie wymaga ona prasowania. Ale przede wszystkim zapewnia odpowiednie ciepło dzięki dopasowaniu do ciała. Jest także odporny na działanie promieni słonecznych, dzięki czemu żywy kolor ubrania jest zachowany na dłużej. Największą zaletą jest przede wszystkim fakt, że poliester nie wywołuje uczuleń u osób z wrażliwą skórą. Wybierając odzież wykonaną z poliestru mogą mieć one pewność, że będzie się ją dobrze nosiło. Poliester uważany jest także za tkaninę techniczną, często wykorzystywaną przez tapicerów lub w mniejszych szwalniach specjalizujących się w tworzeniu toreb bądź plecaków. Z uwagi na jego wytrzymałość oraz możliwość tworzenia materiału różnej grubości wykorzystuje się go także jako plandeki do pojazdów. Poliester występuje też w postaci powlekanej PCV, dzięki czemu produkty mogą być wodoodporne, nieprzewiewne, a co najważniejsze są podatne na wszelkie rodzaje barwienia. Uzyskanie nietypowego koloru nie będzie już sprawiało większego problemu.

Mimo wielu wad oraz skarg użytkowników producenci odzieży nadal w wielu swoich produktach wykorzystują poliester. Prawdopodobnie długo się to nie zmieni ze względu ceny tkanin naturalnych panujących na rynku. Ale także przez szerokie zastosowanie poliestru nie tylko w branży odzieżowej nie zniknie on z rynku tkanin.