Łatwiejsze podlewanie ogrodu dzięki automatycznemu systemowi

Każdy z nas chce mieć piękny ogród, jednak aby tak było trzeba pamiętać o tym, aby odpowiednio o niego zadbać a co za tym idzie podlewać. Nie zawsze jednak mamy na to czas, dlatego trzeba znaleźć rozwiązanie, dzięki któremu nie będziemy musieli poświęcać na to czasu a jedynie skupić się na podziwianiu pięknych widoków.

System nawadniania – co warto o nim wiedzieć?

kompleksowe nawadnianie ogrodówCoraz więcej osób chcąc ułatwić sobie pielęgnację ogrodu decyduje się na montaż systemu nawadniającego. Jak wygląda montaż, co daje nam taki system, jak działa a przede wszystkim ile to kosztuje? Zanim jednak przejdziemy do montażu powinniśmy zastanowić się skąd będziemy czerpać wodę, z wodociągów czy może jednak ze studni. Która z tych opcji jest dla nas korzystniejsza? Oczywiście, że własne ujęcie wody, szczególnie jeśli posiadamy większą działkę. Musi być to jednak ujęcie o wydajności zaspokajającej zapotrzebowanie na podlewanie roślin. Kolejnym etapem jest zaprojektowanie instalacji nawadniającej tak, aby woda dotarła bezpośrednio do każdej rośliny. I tutaj pojawia się dylemat, zrobimy to sami czy jednak lepiej zlecić to zadanie osobie doświadczonej. Niektórzy decydują się sami rozplanować umieszczenie zraszaczy, studzienek przyłączeniowych a także ustalić trasę przebiegu rur zasilających. Jednak nie jest to takie proste zadanie jak nam się może wydawać, ponieważ woda musi dotrzeć do każdej rośliny a zraszaczy nie może być ani za dużo a tym bardziej za mało. Bardzo często już po zamontowaniu całego systemu okazuje się, że woda nie dociera do każdego miejsca a powodem tego mogą być źle wykonane obliczenia lub brak wiedzy na temat planowania. Dlatego lepiej jest to zadanie zlecić firmie zajmującej się systemami nawadniającymi. Kompleksowe nawadnianie ogrodów jest dla nas dużym ułatwieniem, ponieważ nie musimy nosić ciężkich konewek z wodą ani rozwijać i zwijać węży ogrodowych. Dzięki temu mamy więcej czasu dla siebie i swoich bliskich. System może być automatyczny a wtedy wystarczy jedynie odpowiednio zaprogramować go, aby włączał się o określonej porze.

Należy jednak pamiętać o jego konserwacji, dzięki temu system będzie nam służył przez wiele lat. W zależności od modelu należy również pamiętać o zabezpieczeniu go na zimę, to znaczy o jego odwodnieniu. Niektóre systemy posiadają automatyczny system odwadniania, jeśli jednak wybierzemy inny model, który nie posiada takiej funkcji musimy pamiętać żeby to zrobić samemu.