Kołderka dla małego dziecka

Małe dzieci nie mają jeszcze unormowanego systemu termoregulacji i należy szczególnie dbać o to, co maluszek ma na sobie, aby nie zmarzł, oraz żeby go nie przegrzać. Najczęściej ubieramy dziecko o jedną warstwę więcej niż my sami, ale łatwo przesadzić z warstwami, bo kładąc go do wózeczka, przykrywamy jego ciało jeszcze kocykiem, albo kołderką.

Z czego jest zrobiona kołderka dla niemowlaka?

kołderki dla niemowlątW lecie w upalne dni, bobasa nie trzeba niczym przykrywać, bo optymalna temperatura dla niego to przedział między dwadzieścia dwa a dwadzieścia cztery stopnie. Jeżeli jest więcej, to dziecko raczej trzeba rozbierać niż ubierać i przykrywać. W porze letniej ciało dziecka leżącego w łóżeczku możemy przykryć pieluszką, albo cienkim kocykiem, natomiast w zimie dobre są kołderki dla niemowląt z wypełnieniem, albo bez. Ponieważ dzieci mają delikatną skórę i mogą reagować alergicznie na niektóre materiały, to wypełnienie nie może być z pierza, ani puchu, bo mogą się w nim gromadzić niebezpieczne bakterie i grzyby. Najlepsze będzie z pianki, albo z silikonowych kulek, które są antyalergiczne. Im niższa temperatura na dworze, tym cieplejszą kołderkę powinniśmy dać niemowlakowi, czyli grubsze wypełnienie. Głównym zadaniem kołderki jest ogrzewanie dziecka i nie dopuszczenie do jego wychłodzenia. Przyda się ona nam w domu, ale także na spacerze, kiedy dziecko leży niemalże nieruchomo przez cały spacer i szybciej spada jego temperatura. Jeżeli dziecko wyrośnie z kocyka, to można go stosować jako matę do siedzenia. Poszewka kołdry powinna być bawełniana i niebarwiona, albo koloryzowana bezpiecznymi dla dziecka farbami bez dodatku szkodliwych substancji. Kołderki niemowlęce można prać w pralce w temperaturze jaką zaleca producent i suszyć w stanie rozłożonym. W sklepach dostaniemy także kołderki minky i polarowe, oraz duży wybór kocyków. Niemowlęta lubią miękkie materiały, dlatego dobrze, aby właśnie taka był poszewka kołdry i ewentualnej poduszeczki.

Poza kołderką przyda się nam także poduszka, na której będzie spać maluch gdy trochę podrośnie, bo przez pierwsze miesiące powinien leżeć na płaskim podłożu ze względu na kształtujący się kręgosłup. Kołderka będzie potrzebna praktycznie od pierwszych dni życia, dlatego dobrze się w nią zaopatrzyć już przed narodzinami dziecka.