Jak wybudować wymarzony dom z ogródkiem?

Dom z ogródkiem to chyba jedno z najczęstszych marzeń wśród polaków. Warto jednak pomyśleć o przejściu od marzenia do jego realizacji. Wbrew temu co by się mogło zdawać, może się to nie okazać aż takie skomplikowane. Co należy wiedzieć o budowie domu z ogrodem i jakie rozwiązania opłaca się wybierać? Na te pytania postaramy się udzielić odpowiedzieć w tym artykule.

Dom z ogródkiem – jak się przygotować do budowy?

Chcąc wybudować sprawnie i bez większych komplikacji dom z ogródkiem musimy najpierw odpowiednio się do tego przygotować. Jakie zatem czynności i prace musimy wykonać za nim przejdziemy do budowy? Na stronie internetowej firm oferujących nowe dom – xinwestbud.pl, może znaleźć  kilka podstawowych elementów jakie należy wykonać przed rozpoczęciem budowy, takich jak:

  • przygotowanie projektu domu jednorodzinnego,
  • przygotowanie projektu zagospodarowanie terenu przyległego (projekt ogrodu),
  • usunięcie humusu
  • wycinka drzew,
  • nawiezienie ziemi,
  • wyrównanie terenu.

budowaKolejność prac jest dość oczywista. Najpierw należy wszystko rozplanować, zarówno układ domu jak i ogrodu. W zależności od predyspozycji możemy kupić gotowy projekt domu jednorodzinnego lub też zlecić wykonanie projektu na indywidualne zamówienie. Będąc już przy temacie wyboru projektu domu jednorodzinnego warto rozważyć rozwiązanie jakim są domy energooszczędne i zapoznać się z ofertą ich projektów. Wprawdzie sam projekt jak i budowa są droższe w porównaniu z tradycyjnym domem, jednak koszty te z czasem się zwracają. Posiadając gotowy projekt możemy przejść do przygotowywania działki pod budowę. W zależności od tego w jakim stanie jest teren budowy zmuszeni możemy być do wynajęcia ekipy, która to zajmie się wycinka drzew czy też wyrównaniem terenu. Oczywiście, jeśli działka jest w dobrym stanie może okazać się, że wystarczające będzie ponowne jej przekopanie. Nie mniej jakby nie było harmonogram prac przygotowawczych i tego czego należy dopilnować przed rozpoczęciem samej budowy domu z ogrodem pozostaje zawsze niezmienny.

Budowa domu z ogrodem – wybór ekipy

budowaWedług portalu muratordom.pl kolejnym istotnym krokiem przybliżającym nas do wybudowania wymarzonego domu jest wybór odpowiedniej ekipy budowlanej. Na co należy patrzeć przy wyborze ekipy budowlanej? Sprawdźmy czy ekipa, którą zamierzamy wynająć jest wszechstronna, czy zna różne technologie budowlane i materiały wykorzystywane do budowy. Dodatkowo upewnijmy się, że posiada ona certyfikaty uprawniające i potwierdzające kwalifikacje do budowy obiektu architektonicznego w technologii na którą się zdecydowaliśmy. Warto też sprawdzić opinie jakie ma dane firma od byłych klientów, jak i zapoznać się z projektami przez nią realizowanymi. Jeżeli na podstawie tych kryteriów wyłonimy kilka ekip spełniających nasze oczekiwanie na podstawie wykazu robót i materiałów potrzebnych do budowy porównajmy oferowane przez budowlańców ceny, uznając cena za czynnik decyzyjny. Niekoniecznie najdroższa firma musi być najlepsza, ale też jeśli cena jest bardzo niska powinniśmy być ostrożni. Może to oznaczać, że ekipa oszczędza na materiach, a co za tym idzie jakoś wykonania domu może nie być zadowalająca.

Komfort mieszkaniowy a wybór okien

oknaNowopowstałe obiekty architektoniczne zwykle zapewniają względnie wysoki standard mieszkaniowy, pamiętajmy jednak, że przekłada się na niego nie tylko sposób w jaki budynek został wzniesiony i rodzaj zastosowanych materiałów. Istotną kwestią jest także wybór i sposób montażu okien. Właściwy wybór okien i poprawny ich montaż przekłada się na komfort cieplny domu. Na co zwracać uwagę przy wyborze okien? Sprzedawca okien www.oknagk.pl twierdzi, że najistotniejszym czynnikiem przy ich wyborze powinien być współczynnik przenikania ciepła jaki posiadają. Im jest on niższy tym okna lepszej jakości. Warto także wybierać okna znanych producentów jak np. okna drutex, sprawdzona marka to zawsze gwarancja pewnego standardu. Okna o niskim współczynniku przenikania ciepła, które są poprawnie zamontowaną pomagają utrzymać ciepło w pomieszczeniach w okresie zimowym i chłód w okresie letnim. Mają one także znaczący wpływ na wysokość opłat związanych z ogrzewaniem.

Dom z ogrodem a taras

ogródBudując dom z ogrodem warto w swoich planach już na wstępie uwzględnić taras, tak by w późniejszym czasie nie być zmuszonym do modernizacji domu. Zasadniczo uwzględnienie w projekcie domu tarasu nie wpływa w znaczącym stopniu na koszt budowy jak i nie wydłuża zbytnio czasu budowy. Co o samej budowie tarasu należy wiedzieć i do jakich zasad należy się stosować? Według strony http://www.etaras.pl zasadniczo taras jest tym elementem, który stanowi przejście pomiędzy domem a ogrodem, dlatego ważne jest by wpasowywał się w obie te przestrzenie. Co to w praktyce oznacza? Zwykle bardzo dobrze sprawdzają się tarasy wykonane z drewna, kryte dachem połączonym z domem, wykończone odrobiną kamienie, które przechodzą płynnie w ogród. Budowa tarasów drewnianych zasadniczo nie jest droższa od tych murowanych, a także jego wykonanie nie jest szczególnie pracochłonne. Wbrew powszechnej opinii tarasy drewniane wcale nie są mniej trwałe niż te murowane. Ważne jednak jest by deski kompozytowe wykorzystana do ich budowy były odpowiednio przygotowane i zabezpieczone. Poprawnie wykonany taras drewniany z powodzeniem może służyć nam nawet przez kilkadziesiąt lat, z uwzględnieniem regularnych konserwacji.

Podsumowanie

Posiadanie domu z ogrodem jest marzeniem, które w dzisiejszych czasach jest możliwe do zrealizowania. By być w pełni usatysfakcjonowanym z budowy należy dobrze rozplanować wszystkie jej elementy i ściśle określić własne oczekiwania. Dobry projekt i rozsądne wybory pomogą nie tylko uniknąć nam rozczarowań, ale także uniknąć dodatkowych kosztów, które często w trakcie budowy domu się pojawiają. 

2 thoughts on “Jak wybudować wymarzony dom z ogródkiem?”

  1. Jeśli ma się ogródek, to warto zadbać o to, ażeby znalazł się w nim taras, lub podobne miejsce służące do wypoczynku jak i do spotkań ze znajomy i rodzina na świeżym powietrzu.

  2. W obecnych czasach nie ma już nic trudnego w budowie domu z ogródkiem. Na rynku można znaleźć wiele firm, które nam w tym pomogą i wykonają całe zlecenie, zaczynając od projektu, poprzez prace ziemne, załatwianie pozwoleń, budowę jak i wykończenia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.