Jak urządzić taras i ogród?

Każdy z nas pragnie wspaniałego otoczenia, w którym mógłby na co dzień odpoczywać. Właśnie takie doznania można mieć dzięki posiadaniu pięknego tarasu oraz elegancko zaprojektowanego ogrodu. Jednakże żeby posiadać takie miejsce, należy mieć domek jednorodzinny z ogrodem lub działkę rekreacyjną, o którą trzeba zadbać.

Zacznijmy od podstaw – piękny taras

ogródOd niepamiętnych czasów taras był miejscem odpoczynku i rekreacji. Chcąc go posiadać i cieszyć się nim na długie lata, warto zadbać o odpowiednie materiały budowlane. Mowa tutaj o deskach kompozytowych, które posiadają bardzo dużo zalet. Według producenta www.nowadeska.pl nie są to zwyczajne deski tarasowe, które są niejednolite i posiadają wszelkie nierówności. Deska kompozytowa jest gładka pod względem powierzchni. Posiadając taki element gwoździe i inne materiały nie będą absolutnie widoczne. Tego tupu materiały są niezwykle trwałe i estetyczne. Decydując się na tego typu rozwiązanie warto zajrzeć do internetowego sklepu z Poznania. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Jednakże sam taras to nie wszystko. Ważne jest również to, żeby ładnie go ozdobić kwiatami i elementami dekoracyjnymi. W tym też przypadku wskazane są kwiaty doniczkowe. Jednakże należy pamiętać o tym, aby trzymać się jednej kolorystyki. Warto łączyć kwiaty czerwone z różowymi, a niebieskie z fioletowymi. Najładniej jednak wygląda taras ozdobiony białymi roślinami, które są bardzo delikatne i przyjemne dla oka.

Kolor

Kwiaty tarasowe

Biały

Bakopa, Kocanka włochata

Żółty

Asteriscus nadmorski, Lantana, Sanwitalia, Surfinia, uczep

Pomarańczowy

Aksamitka, Nagietek, Tunbergia

Czerwony

Begonia kaskadowa, Celozja grzebieniasta, Diaskia, Fuksja, Nasturcja

Różowy

Begonia Tenella, Bugenwilla, Maciejka, Niecierpek, Petunia, Stokrotka

Fioletowy

Heliotrop, Powojnik

Niebieski

Bluszczyk kurdybanek, Czubatka, Lobelia, Scewola, Wilec purpurowy

Kolorowe

Bratki ogrodowe

Nie bez znaczenia są również meble ogrodowe, które będą widnieć na tarasie. Na rynku mamy dostępnych wiele wzorów i kolorów. Kierując się wyborem warto zwrócić uwagę nie tylko na wygląd, ale i również na odporność na czynniki zewnętrzne. Wtedy będziemy się nimi cieszyć przez długie lata. Warto zadbać również o inne dekoracje oraz oświetlenie. Lampy solarne lub lampki imitujące lampy naftowe są w tym przypadku jak najbardziej wskazane.

Skupmy się na ogrodzie

ogródJeśli taras mamy gotowy, można się zabrać za ogród. Na portalu www.e-ogrodek.pl można znaleźć informację, że zanim jednak zaczniemy go projektować niezbędne będzie jego przygotowanie. Wiadome jest to, że każdy ogród wymaga profesjonalnej pielęgnacji. Jednakże nie zawsze jest to możliwe, dlatego też warto zwrócić się o pomoc do specjalistów. Osoby zajmujące się na co dzień pielęgnacją ogrodów w Gdańsku twierdzą, że ich klienci nie mają czasu na takie czynności, jak wyrywanie chwastów lub koszenie trawy. Wiadome jest to, że zaniedbany ogród zaczyna zarastać w sposób naturalny, co nie zawsze jest estetyczne i miłe dla oka. Decydując się jednak na działanie na własną rękę, przygotowanie ogrodu do jego projektowania powinno odbyć się bardzo dokładnie. Musimy posiadać wszelkie narzędzia ogrodowe dzięki którym praca stanie się dużo łatwiejsza. Jeżeli w ogrodzie będzie działał projektant ogrodów, to wypada przygotować czystą powierzchnię. Nie wypada zostawiać śmieci, suchych liści lub chwastów chyba, że w ramach projektowania mamy również przygotowanie terenu.

O czym warto pamiętać projektując ogród?

ogródProjektowanie ogrodu wbrew pozorom nie jest prostą sprawą. Specjaliści z Gdańska zielone2s.pl twierdzą, że do tego zawodu wymagana jest ogromna wiedza w zakresie botaniki oraz nowoczesnych technologii agrotechnicznych. Dziś projektowaniem ogrodów zajmują się również architekci krajobrazu, którzy swoją wiedzę przełożą na wizualne efekty. Projektując ogród warto zastanowić się czego tak naprawdę my oczekujemy. Projektant może nam przedstawić kilka propozycji spośród których wybierzemy najlepszą. Warto jednakże zaproponować coś własnego. Można sugerować się zdjęciami zamieszczonymi w internecie lub fotografiami zamieszczonymi w fotografiach i czasopismach. Dziś do dyspozycji mamy bardzo dużo rodzajów ogrodów począwszy od ogrodów białych, kolorowych, naturalnych leśnych poprzez egzotyczne japońskie, które są dziś bardzo popularne. Zanim podejmiemy decyzje o wyborze projektanta warto jest również sprawdzić jego portfolio. Nie bez znaczenia jest również cena usług.

Jakie rośliny do ogrodu?

magnoliaOglądając poszczególne projekty ogrodów na pierwszym planie ukazuje się równiutko przystrzyżona trawa. To prawda, taki teren jest bardzo przyjemny, jednakże sama trawa to nie wszystko. Ogród powinien posiadać również inne rośliny, jakimi są wiaty. Oczywiście w tym przypadku można również wykorzystać propozycje, jakie zostały zamieszczone w tabeli. Według hurtowni roślin drewek.pl we współczesnych ogrodach bardzo modne są rośliny cebulkowe posadzone na skalniakach. Skalniaki są bardzo często ozdabiane przez wrzosy, które są w sprzedaży hurtowej. Wrzosy idealnie nadają się do ogrodu typu leśnego. Takie jednak rośliny wymagają odpowiedniej gleby oraz słabego nasłonecznienia. Zapewne w tym przypadku będą potrzebne krzewy iglaste. Dziś nie ma chyba nowoczesnego ogrodu bez tradycyjnych iglaków. Można tutaj wyróżnić takie krzewy iglaste, jak:

  • choinka,
  • cis,
  • cyprysik,
  • jałowiec,
  • świerk,
  • tuja.

Podsumowując

Na końcu warto wspomnieć o tym, żeby zarówno taras, jak i ogród były zaprojektowane w ten sposób, aby oba te przestrzenie pasowały do siebie. Warto więc zadbać o jednolity rytm i kolorystykę. Chaos nie jest w tym przypadku absolutnie wskazany. Idealny ogród to taki, w którym przede wszystkim będziemy się dobrze czuć.

2 thoughts on “Jak urządzić taras i ogród?”

  1. Mi bardzo podobają się tarasy wykonane z desek. Obecnie deski kompozytowe to świetne rozwiązanie, bo wyglądają jak drewno, jednak są o wiele bardziej trwałe.

  2. Uwielbiam ogrody pełne kwiatów. Takie kolorowe dywany. Poza świetnym wyglądem, wieczorami pięknie pachnie w całym ogrodzie :D:D

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.