Jak urządzić prywatny dom seniora?

Domy seniorów w Polsce cieszą się coraz większą popularnością, a co za tym idzie coraz więcej osób starszych decyduje się na skorzystanie z oferty tego typu obiektów. Fakt ten sprawia, że prywatny dom opieki może być dobrym pomysłem na własny biznes. Co jednak o takim rodzaju działalności jaką jest prywatny dom seniora należy wiedzieć, jakie przepisy regulują sposób jego działania oraz z czym wiąże się prowadzenie takiej działalność? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w tym artykule.

Prywatny dom seniora – formalności

dom opiekiChcąc otworzyć prywatny dom opieki należy się liczyć z tym, że konieczne będzie uzyskanie odpowiednich zezwoleń. Przede wszystkim konieczne jest uzyskanie pozwolenia na prowadzenie całodobowego domu opieki nad osobami starszymi. O takie pozwolenie występuje się do urzędu wojewódzkiego. Podstawą do wydania takiego pozwolenia jest przeprowadzenie kontroli domu opieki. Według www.rynekseniora.pl składając wniosek o do urzędu wojewódzkiego należy złożyć takie dokumenty jak:

  • wniosek o zezwolenie,
  • plan prowadzenie ośrodka,
  • informacje z KRK o niekaralności,
  • zaświadczenie o stanie zdrowia i zdolności do prowadzenia placówki.

Warto jednak o tym pamiętać, że potrzebne jest także uzyskanie pozytywnej opinii Straży Pożarnej. Obiekt musi przejść także przez kontrole sanepidu oraz kontrole budowlaną. Po wykonaniu wszystkich inspekcji urząd w przeciągu 14 powinien wydać zgodę na prowadzenie domu opieki i wpisać go do rejestru. Przy czym należy jeszcze pamiętać o tym, że zgodnie z rozporządzeniem prywatny dom opieki musi spełniać określone zadania. W związku z czym musi on zapewnić swoim mieszkańcom odpowiednie warunki mieszkaniowe, wikt, opierunek, dostęp do środków higienicznych i porządek. Co więcej personel domu opieki musi zapewniać swoim pensjonariuszom pomoc w podstawowych czynnościach jak ubieranie się czy kąpiel.

Wyposażenie i lokalizacja domu seniora – jakie powinien spełniać standardy?

windy dla niepełnosprawnychPrywatny dom seniora powinien mieć odpowiedni standard zarówno, jeśli chodzi o jakość wyposażenia jak i jakość obsługi. Ważne jest to by personel w domu seniora zapewniał domową atmosferę, a sam obiekt był tak urządzony by możliwa była profesjonalna opieka nad osobami starszymi, a także by był on dostosowany do potrzeb osób w nim mieszkających. Podstawowym elementem wyposażenia domu seniora, jeśli posiada on kilka kondygnacji są windy osobowe. Zastosowane w domu opieki windy dla niepełnosprawnych nie tylko ułatwiają poruszanie się starszym osobom po ośrodku, ale także umożliwiają osobom poruszającym się na wózku czy też o kulach dostanie się na wyższe piętra budynku. Ważnym elementem wyposażenia domu seniora jest także kuchnia, która musi być urządzona zgodnie z wymaganiami sanepidu oraz z zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Jeśli urządzenie kuchni w domu opieki jest niemożliwe dobrym rozwiązaniem może okazać się zewnętrzny catering.

Wyposażenie pokoju w domu seniora

dom senioraWażne jest także i to by odpowiednio zostały wyposażone pokoje w domu seniora. Wszystkie pokoje powinny być po remoncie, a co za tym idzie powinny mieć nowe, bezpieczne podłogi – mogą to być panele podłogowe lub inna gładka nawierzchnia oraz świeżo pomalowane ściany. Sam pokój może być jedno lub kilko osobowy, przy czym nie powinno w nim mieszkać więcej niż 4 osoby, a na każdą osobę powinno wypadać około 6 metrów wolnej przestrzeni. Na standardowym wyposażeniu pokoju powinny znaleźć się takie rozwiązania jak:

  • łóżko,
  • stół,
  • krzesła,
  • szafa,
  • stolik nocny.

Co ważne wszystkie meble muszą być dostosowane do potrzeb osób starszych. Nie jest to bezwzględny wymóg, ale z zasady każdy pokój powinien posiadać własna łazienkę przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Pomieszczenia dodatkowe w domu seniora

dom opiekiUrządzając dom seniora należy także pamiętać o konieczności zagospodarowania dodatkowych pomieszczeń takich jak biblioteczka czy świetlica, gdzie osoby starsze będą mogły spędzać wolny czas. Pomieszczenia te powinny być wyposażone wygodnie i być przestrzenne tak by osoby niepełnosprawne mogły z nich swobodnie korzystać. Dodatkowo według www.senior.pl pomieszczenia tego typu powinny być dobrze odizolowane od reszty pomieszczeń, tak by rozmowy ze świetlicy nie przeszkadzały osobom wypoczywającym, a co za tym idzie ważny jest także wybór odpowiednich drzwi, które powinny mieć dobre parametry akustyczne. Dobrze tutaj sprawdzą się np. drzwi drewniane. Samo wyposażenie biblioteki czy świetlicy to natomiast kwestia indywidualna każdego ośrodka.

Podsumowując temat

Założenie i urządzenie domu seniora to duża inwestycja, dlatego wszystkie jej elementy powinny być dobrze przemyślane. Kwestie urządzenia domu seniora komplikuje również konieczność dostosowania się do licznych wymogów stawianych przed tego typu obiektami. Niemniej prowadzenie prywatnego domu opieki może być dość zyskowne. 

1 thought on “Jak urządzić prywatny dom seniora?”

  1. w takim domu bardzo ważne są specjalne podjazdy dla wózków, a nawet windy dzięki którym łatwiej jest poruszać się osobom starszym.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.