Dolar i jego wymiany w PRL

Historia używania dolara w Polsce jest bardzo ciekawa. Już za czasów PRL-u Polacy bardzo docenili tą walutę, a handel nią odbywał się prawie na każdej ulicy. Wymiany były mniej lub bardziej opłacalne, w zależności od tego, z kim dobijało się interesu. Za tą walutę można było nabyć naprawdę świetne rzeczy pochodzące z zachodu. Sklepy, w których dokonywano płatności dolarami określane był jako Pewex. Zakupy w nich były marzeniem dla wielu osób.

Wymiana dolara w PRL-u

opłacalna wymiana dolaraJeśli chciałeś mieć dolara, czyli bardzo cenioną walutę w tamtych czasach, musiałeś ją wymienić u cinkciarza. Jednak taka osoba musiała być w pełni zaufana, aby mieć dobry kurs. Najlepiej było szukać takich, którzy mają dobrą opinię. Była to najbardziej opłacalna wymiana dolara, dlatego dużo starszych osób ciepło wspomina ten okres. Kurs dolara był wtedy cały czas na takim samym poziomie. A co, jeśli dolary wymienić chciała osoba, która pracowała za granicą? Wtedy wyjście było bardzo proste. Otrzymywało się bony dolarowe, które służyły do wymiany w sklepach z dobrami luksusowymi oraz zachodnimi. Takie bony wystawiane były przez państwo polskie, a otrzymać je można było w banku polskim oraz spółdzielczym. Sklepy, w których dokonywało się płatności dolarami miały swój ważny cel. Za ich pomocą państwo skupowało od obywateli obce waluty wartościowe. Były wtedy bardzo potrzebne do prowadzenia polityki. Na wymianie dolara można było dużo zarobić, pracując jako cinkciarz. Osoby, które zajmowały się tym mogły sobie pozwolić na życie, na bardzo wysokim poziomie. Wiele osób dobrze wspomina te czasy oraz taką pracę, mimo, że była ona wykonywana nawet w zimie

, bez ogrzewania. Chociaż niektórzy nie odchodzili za daleko od tak zwanych koksowników. 

Historia wykorzystania dolara w Polsce jest bardzo ciekawa. Była to waluta, którą każdy chciał mieć, ponieważ za nią można było otrzymać towary trudno dostępne. Każdy, kto zajmował się wymianą dolara mógł dużo zarobić. Ludzie byli wtedy bardzo pomysłowi, ponieważ zakupy w sklepie typu Pewex były dla nich marzeniem. Handel tą walutą kwitł na każdej ulicy oraz w miejscach, w których ludzie się najczęściej spotykali. Najpopularniejszy był w Warszawie, gdzie rocznie dokonywano transakcji na łączną sumę czterdziestu dziewięciu milionów dolarów.