Dlaczego warto iść do psychologa?

 

Przeważnie, kiedy nasze problemy nas przytłaczają udajemy się w pierwszej kolejności do naszych najbliższych. Czasami idziemy do ukochanej osoby, czasami do przyjaciół lub po prostu do naszej rodziny. Bywają jednak takie sytuacje w naszym życiu z którymi musimy poradzić sobie samodzielnie, a słowa otuchy to stanowczo za mało, abyśmy potrafili udźwignąć ich ciężar.

Kiedy warto iść do psychologa?

psychologNasze życie to pasmo sukcesów i porażek. Jest przepełnione zarówno doświadczeniami o zabarwieniu pozytywnym, jak i oczywiście tymi mniej przyjemniejszymi. Każdy z nas posiada problemy bez względu na to skąd pochodzi i jaki posiada status społeczny. Problemy są naturalną koleją rzeczy, jaka spotyka nas w życiu codziennym i zawodowym i co więcej, są one nam potrzebne i jeśli tylko zaczniemy je postrzegać jako wyzwania zrozumiemy, że pozwalają nam stawać się silniejszym oraz mają spory udział w naszym samorozwoju. Czasami jednak bywa tak, że tych problemów jest zbyt dużo, albo też jeden z nich ma zbyt silny i negatywny wpływ na naszą psychikę. Są to sytuacje w których porady i wsparcie najbliższych już zwyczajnie nie pomaga, a my zaczynamy się czuć samotnie i tak, jakby nikt nas nie rozumiał. Zamiast jednak dalej brnąć w ciemność warto skorzystać z pomocy psychologa. Z jakiegoś powodu przyjęło się, że do psychologa chodzą osoby z zaburzeniami lub po prostu chore psychicznie. Jest to błędny sposób myślenia, ponieważ psycholog pomaga również osobom, które są w pełni zdrowe lecz psychicznie nie radzą sobie po prostu ze swoimi problemami. Nie musimy się bać tego, czy psycholog nie uzna naszych problemów za zbyt błahych w porównaniu do innych pacjentów. Wręcz przeciwnie! Nieleczone i przeciągające się stany przygnębienia mogą z czasem przerodzić się w depresje, dlatego naprawdę warto zawczasu temu zapobiegać i udać się do psychologa zanim nasze problemy zdominują nasz umysł oraz nasze życie i utrudnią nam normalne funkcjonowanie nie tylko w naszym życiu prywatnym i towarzyskim, ale również i zawodowym

Psycholog zawsze nas wysłucha, a jeżeli mamy problemy wygadaniem się przed obcą osobą, tudzież nie wiemy dokładnie skąd u nas tak złe samopoczucie, psycholog z pewnością poprowadzi rozmowę w taki sposób, abyśmy naturalnie mu zaufali i wówczas razem ze specjalistą doszli do sedna problemu. To, co jednak jest najważniejsze to fakt, że psycholog pomaga nam samodzielnie przezwyciężyć nasze problemy, a nie robi tego za nas! Oznacza to, że w przyszłości będziemy silniejsi oraz będziemy wiedzieć, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.