Co warto wiedzieć o nawożeniu?

Hodowla roślin tak tych dekoracyjnych jak i tych rolniczych wymaga stosowania odpowiednich rozwiązań by zapewnić ich bujne kwitnienie czy też dostatecznie dużą ilość plonów. Ważne jest tu nie tylko to by miały one dobrane odpowiednio stanowiska czy też były sadzone we właściwym czasie i dobrze zabezpieczone, ale także i to by było ono poprawnie nawożone. Co o nawożeniu zatem warto wiedzieć i do jakich zasad się stosować by zarówno balkonowe kwiaty jak i uprawy rolne były imponujące? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w tym artykule.

Nawozy – co warto wiedzieć?

NawozyNawozy są to substancje, które stosuje się przy uprawie roślin by zwiększyć ich wysokość i siłę kwitnienia czy plonowania. Nawożenie pozwala na wzbogacenie ziemi w potrzebne roślinom składniki odżywcze. Składniki te pozytywnie wpływają na właściwości fizyczne uprawnianych roślin, podnoszą także właściwości, fizykochemiczne oraz biologiczne. Przy czym istotny jest dobór odpowiednich nawozów, ponieważ jeśli stosowane będą niewłaściwe dla danych roślin czy też jeśli będą one stosowane w nadmiarze mogą uprawie zaszkodzić. Zasadniczo w zależności od tego jaki rodzaj nawozu będzie w danym przypadku stosowany składniki odżywcze zawarte w nim mogą być  przyswajalne przez rośliny w sposób bezpośredni albo dopiero w chwili kiedy w glebie zajdą odpowiednie procesy, które umożliwią wchłoniecie substancji. W przypadku tego typu nawozów należy pamieć o tym, że zdarza się, że w wyniku procesów zachodzących w ziemi składniki odżywcze zamiast ulec zmianie w łatwiej przyswajalne zmieniają się w mniej przyswajalne lub całkowicie nie przyswajalne, co przy wyborze należy mieć na uwadze. Zasadniczo jeśli chodzi o nawozy to według informacji z portalu www.farmer.pl można wyróżnić ich takie grupy jak:

  • nawozy azotowe
  • nawozy fosforowe
  • potasowe
  • magnezowe
  • siarkowe
  • wapniowe i wapniowo-magnezowe (tlenkowe, węglanowe)
  • nawozy aminokwasowe
  • naturalne (obornik, gnojówka, gnojowica, pomiot ptasi)
  • organiczne( kompost)

Dość istotnym rozgraniczeniem, jeśli chodzi o rodzaj nawozów jest także ich stan skupienia wyróżnia się tu nawozy płynne i stałe. Przy wyborze nawozu tak do roślin domowych, ogrodowych czy też rolniczych należy uwzględnić zarówno to do jakiej one grupy należą jak i jaki jest ich stan skupienia. Jeśli z doborem prawidłowego nawozu mamy problem, wato zasięgnąć rady np. sprzedawcy w sklepie, czy też pomóc nam może dystrybutor nawozów rolniczych, jeśli poszukujemy preparatu do nawożenie roślin uprawnych. Warto także trochę poczytać na ten temat.

Nawozy aminokwasowe – co warto wiedzieć?

nawożenieNawozy dolistne, stosowane głównie w sytuacji, gdy konieczne jest szybkie uzupełnienie niedoboru składników pokarmowych jest w Polsce dość popularne. Warto zatem powiedzieć o stosunkowo nowym rozwiązaniu z zakresu nawozów dolistnych jakim są nawozy aminokwasowe. Nawozy aminokwasowe bogate są w substancje łatwo rozpoznawalne przez rośliny, a co za tym idzie także i łatwo przyswajalne. Nawozy aminokwasowe także przyspieszają wzrost roślin, co jest szczególne ważne w rolnictwie. Aminokwasy są naturalnym elementem wszystkich roślin, ponieważ to z ich zbudowane są wszystkie białka i choć wprawdzie rośliny mają zdolność do naturalnego syntezowania aminokwasów jednak jest to czasochłonny proces, który wymaga wiele energii, dlatego by zmniejszyć obciążenie roślin i przyspieszyć ich wzrost zwłaszcza w okresie powegetacyjnym zaleca się stosowanie nawozów aminokwasowych. Nawozy aminokwasowe zalicza się do biostymulatorów.

Biostymulatory roślin – co to jest?

BiostymulatoryNa podstawie www.gospodarz.pl wiadomo, że biostymulatory roślin w zasadzie są to preparaty, które nie mają na celu zmodyfikowania parametrów życiowych hodowanych roślin, natomiast usprawniają te parametry – chodzi tu przede wszystkim o procesy wzrostu i rozwoju. Ważne jest jednak to, że biostymulatory nie oddziałują na procesy życiowe roślin w sposób bezpośredni, a jedynie w sposób pośredni – regulują one metabolizm roślin. Ich działanie polega przede wszystkim na stymulacji produkcji hormonów, co usprawnia pobierania substancji odżywczych. Stosowanie biostymulatorów podnosi także odporność roślin na działanie niekorzystnych czynników, dzięki czemu zwiększa się liczba plonów oraz nierzadko także i ich jakość.

Rozwiązania u prawniające nawożenie roślin rolnych

Nawozy aminokwasoweW przypadku roślin rolnych ważne jest nie tylko to by dobrać odpowiedni rodzaj nawozu, ale także i to by został on odpowiednio rozłożony na polu. Na dzień dzisiejszy ręczne rozrzucanie nawozu na polu staje się coraz mniej popularne. Obecnie stosuje się takie rozwiązanie jak rozrzutnik obornika. Rozrzutnik nie tylko umożliwia równomierne rozprowadzenie nawozu, ale także i przyspiesza całą pracę, co w przypadku dużych pól uprawnych jest bardzo ważne. Warto tutaj inwestować w sprawdzone rozwiązania jak choćby rozrzutniki obornika alima, który to został nawet nagrodzony na wystawie. Kupno sprawdzonego sprzętu to gwarancja, że sprzęt będzie trwały, a jego praca nie będzie budziła zastrzeżeń.

Krótko podsumowując

Nawożenie jest bardzo ważnym elementem uprawy roślin. Należy jednak dobrze dobrać rodzaj nawozu, ilość oraz sposób podawania go by miał on rzeczywiście pozytywny wpływ na rozwój roślin. 

1 thought on “Co warto wiedzieć o nawożeniu?”

  1. Obecnie jest tyle różnych chorób roślin, nie wspominając już o pasożytach, że nawożenie to konieczność. Tak samo jeśli chodzi o odżywki czy preparaty wzmacniające i pielęgnujące rośliny.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.