Co można zbudować z kontenerów?

Dla jednych blaszane puszki, dla innych – domy lub biura. Mowa o kontenerach handlowych, które szturmem wkroczyły na rynek budowlany. Dają ogromne możliwości, są ekonomiczne, energooszczędne i z perspektywy czasu pozwalają na wygenerowanie sporych oszczędności. Jakie obiekty buduje się z kontenerów handlowych i skąd wynika ich popularność? Czy adaptacja kontenera to droga i opłacalna inwestycja?

Innowacyjny obiekt z kontenerów

obiekty z kontenerówDziś świat jest przesycony kolorami, bryłami, innymi słowy – wszystkim. Można zatopić się w tłumie, stać się niewidzialnym, ale też się wyróżnić. Takie właśnie możliwości dają obiekty z kontenerów. Jeszcze do niedawna kojarzone były z wielkimi puszkami, które służyły do transportu produktów wszelkiego typu. I do dziś pełnią tę funkcję, niemniej wykorzystuje się je również do innych celów. Popularne stały się przede wszystkim w budownictwie. Najwcześniej zaczęto w nich lokalizować obiekty działalności gospodarczej, m.in. sklepy, bary, kwiaciarnie czy cukiernie. Następnie tworzono w nich biura. Takie kontenery są przestronne, mają nowoczesny kształt i dają mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Zlokalizowanie w nich biura jest bardzo dobrym pomysłem, o czy wiedzą zwłaszcza firmy budowlane. W ich przypadku biuro jest tam, gdzie w danym momencie wykonywane są prace, np. budowana jest droga. Kiedy jednak się skończy, jej funkcjonowanie wymaga zmiany lokalizacji. Nic prostszego. Taki kontener za pomocą dźwigu przenosi się na specjalny samochód, następnie transportuje w miejsce docelowe. Ale do obiektów z kontenerów, jakie coraz chętniej są stawiane, należą domy. I nie chodzi to o małe pokoiki bez okien i udogodnień na miarę XXI wieku, ale nowoczesne budynki wyposażone we wszystkie niezbędne sprzęty. Postawienie domu z kontenerów wymaga projektu, zaplanowania, ale sama inwestycja jest realizowana bardzo szybko. Koszty, o ile chcemy wykończyć mieszkanie w najlepszym stylu, są porównywalne do tych, jakie ponieść należy w budownictwie tradycyjnym.

Popularność obiektów z kontenerów stale rośnie i można przypuszczać, że trend ten będzie poszerzał swoje kręgi. Ludzie szukają dziś czegoś wyjątkowego, uniwersalnego, a przy tym energooszczędnego i dobrze się prezentującego. Prostokątne budynki z – mogłoby się wydawać zwykłej blachy – doskonale wpisują się w to założenie. Odpowiadają współczesnej modzie i dają mnóstwo możliwości aranżacyjnych.