Błąd lekarski przy porodzie

Ciąża i macierzyństwo jest wyjątkowym czasem dla każdej kobiety. Jest okresem wielu chwil szczęścia i miłości, ale też ciężkich momentów, pełnych troski, a nawet bólu. Od samego poczęcia kobieta troszczy się o siebie i o rozwijające się maleństwo w jej brzuszku, aby w chwili porodu przywitać nowego członka rodziny. Narodziny nie zawsze przebiegają bez problemów, bo to ekstremalne doświadczenie dla kobiety.

Jak lekarze podchodzą do porodu?  

błędy lekarskie przy porodzieWiększość kobiet rodzi dzieci bez komplikacji, bo dzisiejsza opieka medyczna jest tak bardzo rozwinięta, że kobieta jest otoczona odpowiednią troską lekarza od samego początku ciąży. Jeżeli tylko zgłosi się do lekarza specjalisty na początku ciąży, to będzie miała zagwarantowane wszystkie niezbędne badania w ramach bezpłatnego świadczenia Narodowego Funduszu Zdrowia. Błędy lekarskie przy porodzie zawsze się mogą zdarzyć, gdyż na oddziale położniczym pracują też ludzie, którzy mogą zawodzić z różnych powodów. Zawsze najważniejsze jest życie i zdrowie dziecka i to na tym lekarz głównie skupia swoją uwagę. Błędy mogą powstać przy ocenie ryzyka, jakie niesie ze sobą poród siłami natury kiedy dziecko jest bardzo duże. Tak samo zbyt długie zwlekanie z rozpoczęciem cięcia cesarskiego kiedy dziecko samo nie może się odpowiednio ułożyć, może powodować zagrożenie życia i zdrowia matki oraz dziecka, za które odpowiada lekarz. Rodzice pociągają lekarzy do odpowiedzialności za poważne niedociągnięcia, lub błędy w wyniku których doszło do poważnego urazu, najczęściej mającego nieodwracalne skutki. Pomyłki wynikają najczęściej z nieuwagi, z braku odpowiedniego personelu i doświadczenia jeżeli poród przyjmuje młody lekarz dopiero po skończonej specjalizacji. Duże ryzyko niesie ze sobą wykonanie znieczulenia zewnątrzoponowego, gdyż lekarz anestezjolog musi wykonać je wprowadzając igłę pomiędzy kręgi w odcinku lędźwiowym. Taki zabieg wymaga dużej dokładności, a w przypadku pośpiechu, łatwo o pomyłkę. 

Najwięcej błędów lekarskich się zdarza w dużych, rejonowych szpitalach specjalistycznych, w których dziennie przyjmuje się po kilkadziesiąt pacjentów. Lekarze często są ubezpieczeni na wysokie kwoty w razie błędu w trakcie operacji, lub zabiegu. Takie zabezpieczenie staje się coraz bardziej popularne.